کلمه سئو مخفف Search Engine Optimization بهینه سازی موتور جستجو است. به عبارت دیگر، سئو به معنای روند بهبود سایت برای افزایش بازدید آن برای جستجوهای مرتبط است. هرچه کلمات کلیدی شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند یا به عبارتی جز نخستین نتایج گوگل باشند احتمال جلب توجه و جذب کاربران به سمت کسب و کار شما ده‌ها برابر می شود. ( همچنین بیشتر بخوانید: تاثیر سرعت سایت روی سئو )

 

سئوی داخلی (On-Page) سایت چیست؟

سئو چیست وچگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل برای سایت‌های مختلف در وب از ربات‌های خرنده‌ی خود استفاده می کنند. به طوری که از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر می روند، اطلاعات مربوط به آن صفحات را جمع آوری می کنند و آنها را در فهرست های گوناگون قرار می دهند. در ادامه الگوریتم‌های گوگل تعیین می کنند صفحات به چه ترتیبی باید در نتایج جستجو برای یک پرسش مشخص نشان داده شوند.

انواع مختلف سئو ؟

بطور کلی انواع مختلفی سئو وجود دارد که در این جا به تفاوت دو نوع آن ها می پردازیم.

سئوی داخلی و سئوی خارجی. سئوی داخلی وب درواقع عمل بهینه سازی محتوای صفحه وب برای موتورهای جستجو و کاربران می باشد.

سئوی خارجی وب به تأثیر و رابطه وب سایت شما با سایر وب سایت ها کمک می کند. در واقع به اقداماتی گفته می شود که خارج از وب سایت شما برای تأثیرگذاری بر رتبه بندی سایت در صفحات نتایج موتور انجام می شود.

تفاوت سئوی داخلی و خارجی در چیست؟

سئوی داخلی وب به اقدامات انجام شده در داخل وبسایت شما مانند بهینه سازی سایت یا همان عواملی که می توانید در وبسایت خود کنترل کنید اشاره دارد و اما سئوی خارجی به فاکتور های رتبه بندی و محبوبیت سایت مربوط می باشد.

سئوی داخلی وب چیست؟

سئوی داخلی وب شامل همه مواردی می شود که بازدید کنان وبسایت در هنگام بازدید وب مشاهده می کنند یا به عبارت دیگر به محتوای وبسایت شما سئوی داخلی وب می گویند.

تاثیر گذاری سئو ی داخلی وب براساس محتوای اموزشی مفید ساخته شده است . محتوایی که به خوبی رتبه بندی شده اند.

مهم ترین نکته در سئوی داخلی اطمینان از فوق العاده بودن مطلب شماست.عوامل زیادی وجود دارد که موجب می شود یک صفحه بتواند در نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کند. کلمات کلیدی یک نکته ی بسیار مهم در رتبه بندی سئوی داخلی می باشد.

به عنوان مثال هنگامی که در حال نوشتن یک مقاله هستیم تکرار کلمات کلیدی مرتبط با موضوع نوشتارمان می تواند کمک چشم گیری به افزایش رتبه بندی ما در سئوی داخلی داشته باشد.اما فراموش نکنید که سئوی داخلی فراتر از داشتن صرفا کلمات کلیدی است.داشتن سایتی که از نظر دسترسی به اطلاعات اضافی و کاربردی راحت باشد نیز امتیاز مثبتی برای سئوی داخلی محسوب می شود.

اگر این طور بنظر می رسد که همه چیز به سئوی داخلی وابسته است به این خاطر است که سئوی داخلی وب فاکتور بسیار مهمی است. در واقع تمرکز سئوی داخلی وب بیشتر بر روی کاربری است که سعی در جذب ان دارید بنابراین از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

ربات خزنده گوگل

چرا سئوی داخلی وب از اهمیت بالایی برخوردار است؟

سئوی داخلی وب اهمیتی زیادی دارد چرا که به موتورهای جستجو کمک می کند وب سایت و محتوای آن را تشخیص دهند. هرچه موتورهای جستجو پیشرفته تر می شوند تمرکز بر روی معنا شناسی و کلمات مرتبط و کلیدی نیز بیشتر می شود.

به عنوان مثال گوگل با انوع مختلف الگوریتم های پیچیده درک بهتری از اینکه کاربران به هنگام جستجو به دنبال چه مطلبی هستند و ارائه نتیجه منطبق بر جستجوی کاربران دارد.

سازگاری با توسعه سئوی داخلی وب بسیار مهم و ضروری است و از دو روش عناصر وبسایت و محتوای آن که برای کاربران قابل مشاهده است مانند (عکس،فیلم و متن و…..) و هم عناصری که فقط برای موتور جستجو قابل مشاهده اند مانند (و …..HTML TAG ) به دست می آید.

در ادامه به فاکتورهای سئوی داخلی می پردازیم.

چه عواملی را باید برای رتبه بندی سئوی داخلی وب بهینه سازی کنیم؟

با سئوی داخلی وب چندین فاکتور مختلف برای رتبه بندی وجو دارد. اختصاص دادن زمان برای بهینه سازی هریک از این عوامل باعث بهبود رتبه بندی در نتایج جستجو می شود.

فاکتورهای سئوی داخلی وب عبارتند از:

۱)کلمات کلیدی

۲)یو آر ال های مناسب

۳)استفاده از لینک های داخلی

۴)برخورداری از سرعت مناسب

۵)داشتن محتوای مناسب

۵)استفاده از عکس در متن نوشتار

۶)داشتن همخوانی در گوشی موبایل

۷)استفاده از تگ ALT

۸)استفاده از سرتیتردر نوشتار خود  (هدینگ)

۹)متا دیسکریپشن مناسب

۱۰)استفاده از تگ عنوان یا همان تایتل تگ

گوگل وبمستر - سئو

 

چطور سئوی داخلی وب را بهینه سازی کنیم؟

اکنون می دانیم چه عواملی بر بر سئوی داخلی وب تاثیر گذار است حال می توانیم بهینه سازی ان را شروع کنیم.

البته باید به یاد داشت که این پروسه زمان بر است. پیروی از عوامل سئوی داخلی وب به شما کمک می کند وبسایتی به روز داشته باشید.

یو ار ال چیست:

یو ار ال ادرس پیجی در اینترنت می باشد. ادرس اینترنتی صفحات وبسایت باید شامل توضیحات مختصری از موضوعات صفحه باشد.

استفاده از عنوان تگ(تایتل تگ):

عنوان تگ در واقع همان عنوان صفحه شماست با این تفاوت که فقط در نتایج جستجو ظاهر می شود.

در واقع برای نشان دادن وبسایت شما در صفحات نتایج، موتور جستجو گوگل باید بداند محتوای صفحه شما درباره چیست. استفاده از عنوان تگ (تایتل تگ)در محتوای وبسایت کار را برای موتور های جستجوگر بسیار اسان می کند.

متا دیسکریپشن چیست:

متا دیسکریپشن خلاصه و چکیده ی وبسایت شماست که در نتایج جستجو ظاهر می شود.

متا دیسکریپشن مستقیما روی بهینه سازی وبسایت تاثیر گذار نیست. در واقع عنصری است که به کاربران کمک می کند اطلاعات بیشتری در مورد صفحه شما کسب کنند.

استفاده از هدینگ یا سرتیتر:

استفاده از هدینگ یا سرتیتر نکته ی مهم دیگری است که باید به آن در تولید محتوا توجه کنید.

استفاده از تگ alt :

این تگ ها اطلاعات بیشتری برای چند رسانه ای ها شامل تصاویر و فیلم ها فراهم می کنند پس استفاده از آن ها را فراموش نکنید.

استفاده از کلمات کلیدی :

کلمات کلیدی  تاثیر بسزایی در سئوی داخلی وب دارد. هرچقدر بیشتر از کلمات کلیدی استفاده کنید به شناسایی صفحه خود در ارتباط با موضوع مرتبط به نتایج جستجو کمک می کنید.

در واقع هر صفحه ای در وبسایت باید شامل محتوایی باشد که در مورد متن صفحه صحبت می کند.

 داشتن محتوای مناسب:

محتوا برای بهینه سازی صفحات بسیار مهم و کلیدی است. موتور جستجو با توجه به محتوای وبسایت شما متن مربوطه را در اختیار کاربران می گذارند.

برخورداری صفحه شما از سرعت مناسب:

طبق تحقیقات اگر بارگذاری صفحه وبسایت بیشتر از سه ثانیه به طول انجامد پنجاه درصد کاربران صفحه ی شما را رها می کنند .

بنابراین در اختیار قرار دادن اطلاعات به کاربران با سرعت بالا امری مهم و کاربردی در سئوی داخلی وب می باشد.

استفاده از لینک های داخلی:

وقتی صحبت از سئوی داخلی وب می شود لینک های داخلی معمولا نادیده گرفته می شوند.

همزمان با رشد سایت استفاده از لینک های داخلی بسیار مهم است به این خاطر که پیوندهای داخلی به موتور های جستجوگر کمک می کنند تا سایت شمارا جستجو کنند و محتوای ان را درک کنند  پس حتما از آنها استفاده کنید.

استفاده از عکس:

تصاویر در سئوی داخلی وب بسیار مهم اند. با استفاده از تصاویر می توان نوشته خود را تفکیک کرد. همچنین می توان با استفاده از تصاویر مثال های دشوار و پیچیده را به راحتی توضیح داد.

داشتن همخوانی با گوشی موبایل:

داشتن همخوانی با تلفن همراه یا به عبارتی نمایش داده شدن در تلفن همراه نیز در سئوی داخلی وب نکته ی کلیدی و مهمی می باشد زیرا بیش از پنجاه درصد ترافیک اینترنت از طریق موبایل حاصل می شود و اگر افراد دارای موبایل نتوانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند رتبه بندی شما در نتایج جستجو سقوط  چشمگیری می کند.

با دنبال کردن نکات بالا می توانید به بهینه سازی وبسایت خود بپردازید و با رعایت آنها از رتبه بندی خوبی در نتایج جستجو برخورددار شوید.

 

منبع:  نویسندگان ویدار 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه خدماتمشاورهنمونه‌کارها