تولید محتوای سوشال مدیا

تولید محتوای سوشال مدیا


اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و یا تازه تجارتی را شروع کرده باشید، حتما از اهمیت تولید محتوای سوشال مدیا و تبلیغات به خصوص تبلیغات در سوشال مدیا یا شبکه‌های اجتماعی آگاه هستید. تبلیغات شما در شبکه های اجتماعی یکی از مولفه های برندسازی برای کسب و کارتان است. بر اساس آماری که از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به دست آمده است، اکثر کسب و کار و تجارت‌ها از انواع پلتفرم‌های فضای مجازی مانند توییتر و اینستاگرام و … برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند.

اگر شما به فکر متمایز کردن کسب و کار خود از سایر کسب و کار ها هستید، تولید محتوای سوشال مدیا این کار را برای شما انجام خواهد داد. در ادامه به تعریف تولید محتوای سوشال مدیا می‌پردازیم و انواع و اهمیت‌های بازاریابی محتوا را برای شما شرح خواهیم داد.

تولید محتوای سوشال مدیا برای کسب و کارها چه اهمیتی دارد؟

اگر شما محتوایی را برای شبکه های اجتماعی خود تولید کنید که به معرفی کسب و کار و تجارت شما بپردازد و محصولات و خدماتی را که ارائه می‌دهید به مشتریان و مخاطبان شما نشان دهد، باعث تبلیغ برند تجاری خود شده و فروش محصولات‌تان را افزایش می‌دهید. تولید محتوای سوشال مدیا، این کار را با ایجاد محتوا هایی برای رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و … برای تجارت شما انجام می‌دهد.

ایستاگرام یکی از محبوب ترین پلتفرم های سوشال مدیا برای تبلیغات کسب و کار ها است. با تولید کردن محتوای خوب و رعایت الگوریتم های اینستاگرام مانند کپشن نویسی، هشتگ گذاری درست و … می‌توان محصولات خود را به مخاطبان نشان داد.

تولید محتوای سوشال مدیا

برای نوشتن یک کپشن مناسب برای اینستاگرام، شما ابتدا باید مخاطبان خود را بشناسید و مطابق علایق آن‌ها بنویسید. در نوشتن کپشن سعی کنید مخاطب را از کیفیت محصولات و نام برند تجاری خود آگاه کنید. برای توضیح محصول کسب و کار خود از کپشن های کوتاه استفاده کنید و مخاطب را به خواندن ویژگی های محصولات خود علاقه‌مند کنید. با انتخاب تصویر با کیفیت از محصولات خود، مخاطبان را به بازدید از صفحه کسب و کارتان تشویق کنید.

از هشتگ گذاری به صورت هوشمندانه استفاده کنید و همچنین هشتگ های مناسب با پست و کسب و کارتان را انتخاب کنید. برای افزایش تعامل (لایک، کامنت و …) صفحه خود از مخاطبان سوال بپرسید، آنان را به مشارکت تشویق کرده و از آنان بخواهید تا صفحه کسب و کار شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.

به یاد داشته باشید که تولید محتوای سوشال مدیا شامل تولید محتوای تصویری، متنی، گرافیکی و کپی رایتینگ و … می‌شود. البته موفقیت در تولید محتوای سوشال مدیا به کیفیت محتوای تولید شده، استراتژی های تولید محتوا، پلتفرم و رسانه اجتماعی شما برای نشر محتوا و … بستگی دارد. تولید محتوای سوشال مدیا برای نام تجاری شما برند‌سازی کرده و ارتباط شما را با مشتریان و مخاطبان قوی تر می‌کند.

سوشال مدیا

تکنیک های ایده پردازی برای تولید محتوای سوشال مدیا

 1. الهام گرفتن: شما با گشتن در انواع پلتفرم های رسانه اجتماعی و با حسابرسی و کندوکاو کردن در انواع مارک ها و کسب و کارها می‌توانید برای تولید محتوای سوشال مدیا الهام بگیرید. شما نباید از تولید محتوای سایر کسب و کارها کپی کنید بلکه با دیدن رقابت ها و روندهای فعلی تبلیغاتی از نحوه تبلیغات در سوشال مدیا آگاه شوید. با الهام گرفتن از دیگران، شما می‌توانید محتوای مناسب کسب و کارتان را تولید کنید.
 2. تمرکز کردن: تمرکز کردن یکی از تکنیک های طوفان فکری یا بارش فکری (Brainstorming) است. هنگامی که استرس کاری زیادی را تحمل می‌کنید و وظایف زیادی را برای انجام دادن در چک لیست خود دارید، تمرکز کردن بهترین کار است. شما باید ذهن خود را متمرکز کرده و آن‌چه را که برای برندسازی کسب و کار خود نیاز دارید را سازماندهی کنید.
  به همین دلیل، هر ایده ای که برای تولید محتوای سوشال مدیا به ذهن شما می‌رسد را یادداشت کنید و هر زمان که توانستید این کار را انجام دهید (نیمه شب، وقتی که خانه یا محل کارتان را ترک می‌کنید، یا در حالی که پروژه‌ دیگری را انجام می‌دهید). سپس ایده های خود را لیست کرده و مدت زمان معینی را برای انجام آن ها مشخص کنید.
  دقت کنید که هر ایده‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد، می‌توانند ایده‌ی خوبی باشد حتی اگر کمی دیوانه به نظر برسد. پس تمام ایده های خود را برای تولید محتوای سوشال مدیا در دفترچه یادداشت کنید. اگر این کار را به مدت چند ماه انجام دهید، کم کم متوجه ایده هایی عالی برای تولید محتوای سوشال مدیا خواهید شد.
 3. دیدگاه‌ خود را تغییر دهید: چگونه می‌توان با استفاده از یک ایده، ایده های بی‌نظیر دیگری را نیز به دست آورد؟ با تغییر دیدگاه. شما با تغییر دادن دیدگاه‌تان، می‌توانید درباره‌ی ایده های متفاوت و بی‌نظیر دیگر نیز فکر کنید. استفاده از انواع تکنیک های طوفان فکری یا بارش فکری (Brainstorming) به شما برای دستیابی به ایده های بکر و جدید کمک خواهد کرد.

اینستاگرام

ویژگی های تولید محتوای خوب برای سوشال مدیا چیست؟

در فضای تبلیغاتی و بازاریابی سوشال مدیا، استراتژیست ها و تولیدکنندگان محتوا تلاش می‌کنند تا محتواهای موثر و مفیدی تولید کنند که مخاطبان را به خود جذب کند. هر کاربر از تولید محتوا های جذاب برای سوشال مدیا تعریف متفاوتی خواهد داشت، اما همیشه تعریف و ویژگی های ثابتی برای تولید محتوا های جذاب وجود دارد.

مثلا یک تولید محتوای خوب باید آسان و قابل درک برای مخاطب و کاربران باشد همچنین جلوه های بصری زیبایی داشته باشد، به گونه‌ای که برای مخاطب جذابیت داشته باشد. در زیر، پنج ویژگی را که باید هنگام تولید محتوای سوشال مدیا در نظر داشته باشیم را برای شما شرح خواهیم داد.

 1. سرگرم کننده باشد: اول از همه، محتوا باید توجه کاربر را جلب کند و در پلتفرم های رقابتی مانند توییتر و اینستاگرام و … خودنمایی کند. حداقل کاری که یک محتوای خوب باید انجام دهد، سرگرم کردن مخاطبان است. شما می‌توانید برای انجام این کار از زیبایی، طنز، دادن اطلاعات مفید، طراحی عالی و … استفاده کنید.
 2. مشوق باشد و انگیزه بدهد: با انگیزه دادن شما می‌توانید مخاطبان را برای انجام کارهای مورد نظر تشویق کنید. تولید محتوای کسب و کار شما باید به گونه‌ای باشد که مشتریان و کاربران شما را به استفاده از محصولات و خدمات شما ترغیب کند. بعضی از مارک‌ها و برندها به مشتریان خود انگیزه می‌دهند تا تمام وسایل مورد نیاز خود را از شرکت آن برند تامین کنند. تولید محتوای شما نیز باید همسو با برندتان مشتریان را به خرید کردن از کسب و کار شما تشویق کند.
 3. آموزشی باشد: وقتی مشتریان تصمیم می‌گیرند تا از طریق سوشال مدیا کسب و کار شما را دنبال کنند، شما باید تعهد کاری خود را به آن ها نشان داده و وقت و توجه خود را برای تولید محتوای با کیفیت صرف کنید. به این منظور تولید محتوای شما باید از سرگرمی و مشوق بودن فراتر رود و جنبه آموزشی برای مخاطبان شما پیدا کند.
 4. ارتباط موثر برقرار کند: یک کسب و کار موفق با برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و مشتریان خود، آن‌ها را به برند تجاری خود وفادار می‌کند.
 5. با کیفیت باشد: فراتر از نکاتی که در بالا گفتیم، بهترین تبلیغی که شما می‌توانید برای کسب و کار خود انجام دهید؛ با کیفیت بودن محصولاتی است که تولید می‌کنید. اگر محصول با کیفیتی ارائه بدهید، تولید محتوای سوشال مدیا می‌تواند رضایت مشتریان شما را جلب کرده و برند کسب و کار شما را برجسته و متمایز سازد.

 

منبع:

https://www.saltwaterco.com/

https://blog.sociallyin.com/

https://blog.hootsuite.com/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه خدماتمشاورهنمونه‌کارها