لوگو ویدار

تعریف ما از چشم انداز (Vision)

چشم انداز یا ویژن …

چشم‌انداز نقطه لنگر هر برنامه استراتژیک است . مشخص می‌کند که یک سازمان چگونه می‌خواهد در نهایت به دستیابی به هدف، به وجود سازمان کمک کند . یک بیانیه چشم‌انداز خوب باید کوتاه , ساده و خاص برای کسب‌وکار شما باشد و هیچ چیزی را برای تفسیر باقی نگذارید . همچنین باید جاه‌طلبانه داشته باشد .

چشم انداز را برای چی مینویسیم ؟

برای یک یادآوری سریع از چیزی که ما سعی داریم به اون برسیم … ( در واقع جواب به سوال به کجا قراره برسیم ؟ )

یک خلاصه به یاد ماندنی و الهام‌بخش که دلیل ما را برای وجود به عنوان یک سازمان توصیف می‌کند (میتواند یک جمله کوتاه باشد)
خلاصه ای از اینکه سازمان ما در تلاش برای رسیدن به چه نقطه ای است که این میتواند برای درک بهتر ما به مخاطبین کمک کند  .
یک ” محدود کننده ” که به ما کمک می‌کند برخی از فرصت‌های خاص را رد کنیم، چرا ؟ چون این چشم انداز برای ما یک ارزش خلق میکند  و باعث ساخت و رشد یک شخصیت میشود.
برای اینکه راه را گم نکینم و بدانیم مسیر باید چگونه طی شود .

ویژگی های یک چشم انداز خوب :

چند قانون مشترک وجود دارد که هر چشم‌انداز خوب از آن پیروی می‌کند :

آن‌ها باید حداقل دو جمله کوتاه داشته باشند . بسیار خوب است که شرح چشم‌انداز خود را با جزئیات بیشتر گسترش دهید ، اما به نسخه‌ای نیاز دارید که قوی و به آسانی به یاد بماند.
آن‌ها باید مختص کسب‌وکار شما باشند و یک نتیجه منحصر به فردی را توصیف کنند که تنها شما می‌توانید فراهم کنید .

از کلماتی استفاده نکنید که برای تفسیر باز هستند . به عنوان مثال , گفتن اینکه شما ” بازده سهام را بیشینه خواهید کرد ” در واقع هیچ معنایی ندارد مگر اینکه مشخص کنید واقعاً چه شکلی است .
آن را به اندازه کافی برای افراد داخل و خارج از سازمان خود برای درک آن حفظ کنید . هیچ اصطلاحات فنی ، استعاره ، و هیچ همهمه تجاری در صورت امکان وجود ندارد !
آن باید به اندازه کافی بلند پروازانه باشد که هیجان‌انگیز باشد اما نه بیش از حد بلند پروازانه که به نظر می‌رسد unachievable باشد . این مساله در واقع مساله مربوط به زمان دید شما نیست ، زیرا این موضوع به وسیله سازمان متفاوت خواهد بود ، اما قطعا ً، هر چیزی که یک چارچوب زمانی خارج از ۳ تا ۱۰ سال داشته باشد، باید به چالش کشیده شود که آیا it’s مناسب است یا خیر .
لازم است با ارزش‌های شرکت هم تراز شود که شما می‌خواهید مردم شما آنطور که کار می‌کنند ، نمایش دهند . ما بیشتر در مورد ارزش‌های شرکت در این مقاله صحبت می‌کنیم – اما زمانی که آن ارزش‌های شرکت را بعدا ً ایجاد کردید ، چشم‌انداز خود را بازدید مجدد کنید تا ببینید که آن‌ها چقدر خوب عمل می‌کنند .

پیروی از این قوانین باید نقطه شروع خوبی برای ایجاد یک بیانیه چشم‌انداز خوب باشد . برای کمک به اصلاح بیشتر چیزها , اکنون به مثال‌هایی از اظهاراتی که از این قوانین پیروی نمی‌کنند نگاه می‌کنیم . ما همچنین کتاب الکترونیکی رایگان را ایجاد کرده‌ایم که می‌توانید دانلود کنید: یکی از بزرگ‌ترین بیانیه‌های چشم‌انداز جهان .

 

برخی از عبارات به اصطلاح چشم‌انداز خوب ( و چرا )

در اینجا چند مثال از بیانیه‌های چشم‌انداز زندگی واقعی آورده شده‌است که به عقیده ما , می‌تواند با کمی تغییر کند . برای هر کدام , سعی می‌کنیم فکر کنیم …

دیدگاه شرکت ما این است که هر برند را قدرتمندتر و جهان باهوش‌تر کند .

خوب ، این یکی ، اگر چیز دیگری نباشد ، یک سوسک را امتحان می‌کند . اما … آیا این واقعیت دارد که هر برند از خدمات این شرکت استفاده خواهد کرد ؟ چگونه دنیا را با هوش تر تبدیل کنیم ؟ ما سعی می‌کنیم آنچه را که واقعا ً شبیه آن است را تعیین کنیم . یا شاید هم نه . چون غیر ممکن است . با اینکه خیلی خشن نباشید – عناصر قدرتمندی در اینجا وجود دارند ؛ ساخت مارک‌های بسیار الهام‌بخش ، باعث ایجاد حس خیلی زیادی می‌شود و کمی عمق دارد .

در حالی که به مشتریان خود کمک می‌کنید تا رویاهای خود را برآورده کنند ، حداکثر ارزش برای سهامداران خود را فراهم کنید .

این ” چشم‌انداز ” می‌تواند برای هر شرکتی , هر جایی که یک شرکت بیمه در این مورد باشد , کاربرد زیادی داشته باشد, اما آیا حدس می‌زنید ? ) . مثل این است که بگوییم : دیدگاه ما موفقیت به عنوان یک کسبوکار است . اشتباه نیست – اما قطعا ً الهام‌بخش یا منحصر به فرد نیست .

… آخرین نفر

ما متعهد به دستیابی به استانداردهای جدید تعالی از طریق ارائه خدمات برتر مدیریت سرمایه انسانی و به حداکثر رساندن پتانسیل تمام سهامداران – مشتریان , نامزدها و کارمندان – از طریق تحویل ترین , پاسخگو … [ و احتمالا ً کافی است ] .

نوشتن یک بیانیه چشم‌انداز مملو از فردیت و ذهنیت کم‌تر از این است . * استانداردهای جدید تعالی . ” مدیریت ارشد سرمایه انسانی ” . حداکثر کردن پتانسیل در اینجا خیلی چیزهای کوچک و غیرقابل درک و ابهام وجود دارد که به یاد ماندنی یا الهام‌بخش است .

البته ما نسبتا ً خشن هستیم . اما امیدوارانه ، مثال‌های فوق برخی از مشکلات را برای اجتناب از ایجاد دیدگاه خود نشان می‌دهند .

فرآیند نوشتن یک بیانیه چشم‌انداز خوب چیست ؟

در آنجا صدها مقاله وجود دارد که نمونه‌هایی از صورت‌های بد و بدی را ارایه می‌دهند . علاوه بر این ، مقالات فراوانی وجود دارند که یک نمای کلی از آنچه که هنگام ایجاد خودتان در نظر می‌گیرند را ارایه می‌دهند . با این حال ، چیزی که ما متوجه شدیم ، فقدان یک فرآیند عینی برای کمک به شما برای ایجاد یک فرآیند بود . به این ترتیب ، ما فرآیندی را شرح دادیم که در آن از مشتریان در Cascade که ممکن است برای شما کار کنند استفاده کرده‌ایم .

تعداد زیادی از عبارات دید عالی وجود دارند که با فرآیند زیر همخوانی ندارند . اما اگر در حال تلاش هستید و یا فقط به جایی برای شروع نیاز دارید ، این کار به شما کمک خواهد کرد .

مرحله ۱ : تعریف آنچه که به عنوان خروجی انجام می‌دهید

از آن شروع کنید که به طور استثنایی در مورد آنچه که سازمان تان در واقع انجام می‌دهد کاملاً روشن است . مراقب باشید که بر روی ” تمرکز ” باقی بمانید به جای تمرکز روی ” تمرکز ” . به عنوان مثال , مایکروسافت به طور عالی یک بیانیه دید برای قرار دادن یک کامپیوتر مایکروسافت بر روی هر میز در جهان ( کمی در حال بیان ) داشت . دقیقا ً در مورد آنچه که مایکروسافت انجام می‌دهد نرم‌افزار کامپیوتری می‌سازد , اما برای اهداف چشم‌انداز آن‌ها , آن‌ها منتظر نتیجه واقعی این فرآیند هستند – یعنی کامپیوتر روی میز

به چند مثال فرضی دیگر نگاه می‌کنند:

یک نانوایی نان می‌سازد . اما نتیجه این است که مصرف کنندگان از این نان لذت می‌برند .
یک شرکت مشاور به شما مشاوره می‌دهد . اما نتیجه موفقیت دیگران براساس این نصیحت است .
اداره دولتی کاره‌ای زیادی انجام می‌دهد . اما نتیجه بهتری برای شهروندانی است که به آن‌ها خدمت می‌کنند .
در حالی که این فرآیند ممکن است بدیهی به نظر برسد – شما شگفت‌زده خواهید شد از اینکه به ندرت سازمان‌ها از طریق یک روش رسمی و رسمی از این فرآیند عبور می‌کنند . انجام این کار شما را راهی طولانی به سمت ایجاد بیانیه چشم‌انداز خود خواهد کرد – اما این کار به تنهایی کافی نیست ! اگر این طور باشد ، همه نانوایی‌ها ، به عنوان مثال ، یک بیانیه چشم‌انداز را خواهند داشت – که به سختی الهام‌بخش است !

مرحله ۲ : تعریف آنچه که سازمان شما به نتیجه فوق منجر می‌شود را تعریف کنید
چشم انداز

محصولات یا خدمات بسیار کمی در این روزها کاملا ً جدید هستند – بیشتر شبیه به reinventions چیزی هستند که در حال حاضر وجود دارد ، اما با یک رویکرد متفاوت ، تمرکز یا چرخش .
در برخی از نقاط در طول عمر organization’s – کسی باور خواهد کرد که دلیل اینکه این سازمان موفق خواهد شد ، در جایی که دیگران شکست‌خورده اند ، به خاطر … چیزی بود .
شما باید این را تعریف کنید !
Let’s مثال bakery را می‌گیرند . تا کنون ، بیانیه چشم‌انداز ما بسیار عمومی است ، در امتداد خطوط مشتری که از نان ما لذت می‌برند . اما چرا آن‌ها از نان ما بیشتر از نان در همسایگی خود لذت می‌برند ؟ آیا به این دلیل است که ما از سنت قرن‌ها از نسل خانواده خود استفاده می‌کنیم ؟ چرا که ما تنها از مواد اولیه دارای پشتوانه محلی استفاده می‌کنیم ؟ نقطه فروش منحصر بفرد شما هر چه که باشد – بگذارید در بیانیه چشم‌انداز شما بدرخشد .

مرحله 3 : اعمال کمی سازی سطح بالا

یک مشکل مشترک که یک بیانیه تصویر خوب چندان خوب نیست ، طعنه‌آمیز است ، که بسیار visionary است ! بدون هیچ پایان احتمالی در دید ( یا کاملا ً غیر واقعی ) – الهام اولیه بدست‌آمده از یک بیانیه چشم‌انداز خوب می‌تواند به سرعت به سرخوردگی یا حتی بدبینی در میان کارمندان و مشتریان تبدیل شود .
این بدان معناست که don’t بیش از حد خاص هستند و یا معیارهای خاصی در این مرحله اعمال می‌کنند ( آن‌ها بعدها در فرآیند برنامه‌ریزی ما خواهند آمد ) .
با استفاده از مثال نانوایی خود ، ممکن است بخواهیم مخاطبان هدف خود را به هر مشتری که از در وارد می‌شود ، اصلاح کنیم . خیلی خوب است، یا شاید ما می‌خواهیم bolder باشیم : هر مشتری در فاصله پیاده از یک فروشگاه .
کمی سازی که ما اعمال می‌کنیم نیز می‌تواند مختص صنعت باشد . اگر شما فروشنده B۲B هستید – برای مثال به شرکت‌های کوچک و متوسط یا شرکت‌های چند ملیتی عکاسی می‌کنید ؟

مرحله 4: به جنبه‌های دنیای واقعی اضافه کنید

خب ، بیانیه چشم‌انداز شما از این نقطه باید تقریبا ً به پایان برسد . اما یک ترفند نهایی که شما می‌توانید برای کمک به آن درخواست دهید ، اضافه کردن یک جنبه زندگی واقعی است . این کار به مردم این امکان را می‌دهد که یک تصویر ذهنی منسجم را با شرح چشم‌انداز خود به دست آورند . Let’s به یک مثال نگاه می‌کنند – کدام یک از جملات زیر به طور احتمالی به یاد ماندنی هستند :
الف) داشتن هر فرد شاغل در جهان با استفاده از محصول مایکروسافت .
یا …
ب) یک کامپیوتر مایکروسافت که روی هر میز کار می‌کند .
من بحث می‌کنم که ( b ) به یاد ماندنی است زیرا همانطور که این را خواندم ، I’m در واقع تجسم یک کامپیوتر ( در مورد من ) روی یک میز چوبی در یک اتاق نشسته‌است . هیچ چیز اشتباهی با ( a ) ندارد ، اما it’s بسیار مفهومی است و در نتیجه تبدیل به یک تصویر ذهنی سخت است . Let’s به یک مثال دیگر نگاه می‌کنند :
اطمینان حاصل کنید که هر مشتری که فروشگاه ما را ترک می‌کند لبخند می‌زند .
در اینجا ، استفاده از کلمه ” لبخند ” به عنوان مخالف ” خوشحال ” قدرتمند است ، چون تصویر ذهنی یک فرد را در ذهن تداعی می‌کند .
همیشه این امکان وجود دارد که این سطح از قابل‌لمس را به یک بیانیه چشم‌انداز خوب برسانیم – اما اگر این طور باشد ، من به شدت این کار را تشویق می‌کنم .

همچنین در آکادمی ویدار بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت‌وتوسعه

طراحی
پشتیبانی
بهینه‌سازی
تعرفه

تولیدمحتوا

متنی
ویدئویی
صوتی
تعرفه

دسترسی‌سریع

باشگاه‌مشتریان
سفارش‌پروژه
نمونه‌کارها
مشــاوره

آژانس دیجیتال مارکتینگ ویدار – تماس با ما و مشـــاوره  02128421685 | تهران، نجات‌الهی